Tam Öğrenme Modeli

TAM ÖĞRENME MODELİ

Geleceğe eğitimli, bilgili ve donanımlı öğrenciler yetiştirmek eğitim anlayışımızın temel amacıdır.

Öğrencilerin bir sonraki öğrenim kademesine nitelikli bilgilerle donanmış şekilde yetiştirilmesi eğitimin temel amaçlarından biridir. Bu amaçla hazırlanan sınav sistemi, öğrencileri belli bir düzeyde sıralamak ve bu düzeye göre bir üst öğrenim kademesine yerleştirmek amacını taşır.

 "Tüm öğrenciler, öğretilenleri öğrenebilir.”

Tam Öğrenme Modeline göre, dünyadaki herhangi bir kişinin öğrenebildiği şeyi, herkes öğrenebilir; ancak iyi öğrenen ve iyi öğrenemeyen, hızlı öğrenen ve yavaş öğrenen öğrenciler vardır. Öğrenme ortamının uygun olması ve öğrenciler arasındaki farkların giderilmesiyle tam öğrenmenin gerçekleşebileceği öne sürülür. Bloom tarafından geliştirilen Tam Öğrenme Modeli; planlı bir şekilde işe girişilmesi halinde tüm öğrencilerin yeni davranışları öğrenebileceklerini savunur.

Eğitim Bilimleri’nde Tam Öğrenme Modeli’ne dayanarak oluşturulan homojen sınıflarımızda, eğitim-öğretim öğrencilerimizin seviyesine göre belirlenir ve uygulanır.

Anlatılan derslerde iki farklı ünite şekli vardır. Bunlar Bağımsız Ünite ve Sıkı Aşamalılık Gösteren Ünitelerdir. Birbirine bağlı olan ünitelerde, bir konu daha önce anlatılan konunun devamı durumundadır. Dolayısıyla daha önce anlatılan konu öğrenci tarafından anlaşılmamışsa, daha sonra anlatılan konunun anlaşılması zorlaşacaktır. Her işlenen konu bir önceki yılın devamını oluşturur.

Tam öğrenme yaklaşımının diğer bir özelliği de; öğrencinin anlatılan konuları rahatlıkla anlamasında öğrencinin o derse olan ilgisinin ve yeteneğinin yeterli düzeyde olmasıdır. Öğrencinin ilgisi ve tutumu canlı tutulduğu sürece, öğrencinin dersi anlaması kolaylaşır.

Tam Öğrenme Modeli'ne dayalı eğitimde;

Öğrenciye zamanı gelince uygun ipucu, pekiştirme, dönüt ve düzeltme verilir.

Öğrenciye düzeyine uygun sorular sorulur ve yanıtlaması için cesaret verilir.

Her öğrenci öğretim etkinliklerine katılması için yüreklendirilir.

Geç ve güç öğrenen, içe dönük öğrencilere kolay sorular sorarak güvenleri geliştirilir.

Öğrenme ve öğretme ortamında cezaya yer verilmez.

Öğretmen, dersin başında ve ders devam ederken öğrenciyi güdüler ve isteklendirir.

Öğretmen, öğrencinin düşündüklerini serbestçe ifade etmesine olanak tanır.

Öğretmen dersi monotonluktan korumak için farklı öğretim yöntemi ve tekniklerini dener.

MEDYA MERKEZİ

FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
BİZİ TAKİPTE KALIN

Bartın Küre Özel Eğitim Kursu resmi sosyal medya sayfaları üzerinden bizi takip edebilirsiniz.